3-Blade 52" MB Neo Fan Light Maple Blades WC6 3K4K5K
SKU: 81834 |
Part Number: SUN352 MB3LM(WC-6-WH)(SELECT)
This fixture brings a refined modern tone suited for updated interiors and delivering consistent light spread for practical household use. It includes a Matte Black finish for versatile design pairing, support for Integrated LED Lighting bulbs for easy sourcing, color options around 3000, 4000, 5000 for flexible lighting tones. Adjustable with compatible dimmer controls for tailored brightness. Useful for renovation teams wanting reliable and attractive fixtures.
• Metal finish Matte Black pairs smoothly with common hardware tones
• Uses Integrated LED Lighting bulbs to keep replacements simple and affordable
• Kelvin range 3000, 4000, 5000 ensures comfortable lighting tone choices
• Dimmable design helps adjust brightness for different activities
Characteristics
| Collection | |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Frosted Acrylic |
Dimensions & Measurements
| Height | " |
| Width | " |
| Diameter | 52" |
| Weight | 0.5005 lbs |
Light Source
| Number of Bulbs | |
| Bulb Base | Integrated LED Lighting |
| Bulb Included | Yes |
| Kelvin | 3000, 4000, 5000 |
| Lumens | 1050 Lm |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star |
Blade Specs
| Blade Span | 52" |
| Number of Blades | |
| Blade Length | 20.5" |
| Blade Finish | Light Maple |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Pitch | 12" |
Motor Specs
| Motor Type | AC |
| Motor Size | 153 X 12 |
| Airflow/CFM (High) | 5748 |
| Fan Speeds | 3 |
| Controller | WC-6-WH |
Light Source
| Light Kit Included | Yes |
| Bulb Base | Integrated LED Lighting |
| Number of Bulbs | |
| Bulb Included | Yes |
| Kelvin | 3000, 4000, 5000 |
| Lumens | 1050 Lm |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star |
Installation
| Location Rating | Dry Location Listed |
| Wire Length | 6.5" |
| Fan Extension |
Ordering Info
| Carton Quantity | 1 |
| Carton Height | " |
| Carton Length | " |
| Carton Width | " |
| Carton Weight | lbs |
| Pallet Quantity | 50 |